Aka-Ninjutsu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Aka-Ninjutsu

Ninja musí být jako vítr. Vyvarujte se velkých a rozsáhlých pohybů, protože ty se hodí akorát na filmové plátno. Skutečné mistrovství nepotřebuje efektnost a eleganci, nýbrž efektivnost a maximální účinnost.
 
PříjemPříjem  Latest imagesLatest images  HledatHledat  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Ninja a meč -

Goto down 
5 posters
AutorZpráva
kriss




Poèet pøíspìvkù : 23
Join date : 18. 02. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeTue Mar 02, 2010 10:17 pm

- dalo by se říci: tuctové klišé. Přesto na dotaz "jaký je rozdíl mezi mečem samuraje a mečem ninji" možno dostat nejčastěji odpověď v podobě pokrčení ramen. Oba pojmy totiž nejsou v evropském povědomí nijak zvlášť fixovány. Pokud už, obvykle se dozvíte něco ve smyslu "ninjové ho měli rovný a černý". Jen zájemci o problematiku jsou pak schopni rozvést odpověď do zajímavějších detailů, které by bylo zbytečné tu opakovat. Jenže jak už to bývá zvykem, kromě stránky vnější se ninja-to liší od katany hlavně tím, co vidět není. Tím velkým rozdílem je záměr použití. Ze záměru pak vyplývá způsob použití, to jen pro upřesnění.

Vezměme to z protipólu: na co se připravuje samuraj? Na bezvýhradnou službu svému feudálnímu pánu. Nemluvme nyní o "spotřebním materiálu", což byli nejčastěji rolníci a jiní kastovně nižší lidé, pro potřeby války buď násilím nebo pod vidinou pofiderní slávy a jiných požitků naverbováni a oblečením zbroje a vybavením nějakou tuctovou zbraní transformováni na... samuraje. Mluvme nyní o samuraji, který měl kastovně urozený původ. Od malička cvičen ke službě, k boji a... ke cti. Přístup v němž čest bývala nade všechny ostatní hodnoty včetně ceny života, nutně musel zanechat svůj typický otisk ve způsobu boje. V případě katany samuraj mohl počítat s čestným, pozičním bojem ve stylu on a jeho protivník, případně více protivníků. Schéma bylo prosté: samuraj neměl proč ustupovat, zbabělost se nepřipouštěla. Smrt nevadila, strach ano. Samurajské techniky meče byly povětšině ofenzivní. Rezolutně "vstoupit do soupeře" a tnout s plným duchem. Zda při tom sám zemře, samuraj neřešil - nebylo proč.

S ninjou to bylo jiné. Nebyl to frontový voják. Neměl důvod věnovat se liniovému boji, ani boji pro čest. Nemohl si dovolit ten luxus co samuraj - zůstat stát, hrdě bojovat a kupit kolem sebe své nepřátele tak dlouho dokud nebude přemožen přesilou. Ninja měl svůj jasný úkol. V případě geninů někam proniknout, něco udělat a... pokud možno se zase vytratit. A jako se v šermu samurajů promítla jistá statika, tak v šermu ninjů nutně zanechala stopu dynamika. Ninja šermuje ponejvíce za pohybu. Šerm není cílem jeho úsilí - šerm je jen prostředek jak se dostat přes protivníka dál, tam kam se dostat potřebuje. Buďto při cestě dovnitř, nebo při cestě ven.

Z toho důvodu styl šermu u ninji postrádá onu samurajskou okázalost a přímost, projevující se pohrdání životem. Je mnohem blíže čínskému pojetí, které preferuje únik a zásah z nečekaného úhlu. Nelikviduje protivníka v čelním střetu, ale jakoby "mimochodem" v momentu kdy ninja prochází dál kolem svého soupeře. Pohybuje se a pracuje s mečem jinak, než by běžný člověk čekal. Tak nějak... kluzce. Nezaujatý pozorovatel by nejspíše řekl, že se ninja chová záludně. Žádný tvrdý blok, tak jak ho známe třeba z německé sečné školy! Ten je řešením přijatelným jedině v nejvyšší nouzi. Kryty povolem, úhyby, předseky, smyky, vmyky a v tomto duchu laděné akce na čepel tu slaví své úspěchy, samosebou společně s divokým, leč ve skutečnosti velmi sofistikovaným tempováním. Co si budeme povídat: teorie je jedna věc a praxe samosebou druhá, ale zatímco u samurajů jsou osy pohybu častěji sbíhavé, u ninjů naopak rozbíhavé.

Přesto je zajímavé, že samurajský šerm na mistrovské úrovni je prakticky totožný s ninjovským pojetím. Málokdy je vidět mistra, který by šel do střetu "po hlavě". Staří mistři meče nejsou střelhbitě rychlí, ani nadpozemsky silní. Jsou však překvapivě těžko zasažitelní, své soupeře "předcházejí", nebo bývají v okamžiku střetu úplně jinde než jejich soupeř čeká. Znovu se potvrzuje to, co platí od počátku: doopravdové kvality šermíře neleží v jeho zbrani, ale v jeho hlavě...

P.S. nekamenujte mě pro používání terminologie; vím že není "samurajský" a "ninjovský" šerm, ale pokusil jsem se shrnout věci signifikantní pro oba rozdílné přístupy a tak jsem zvolil takovéhle označení :-)

P.P.S. A nemohu si pomoci, když vidím rozličné fotky samurajů v nejroztodivnějších střezích s různě bojovně třímaným mečem, vždy mi vytanou na mysli slova jednoho dosti znalého člověka, který poznamenal že to, čím japonci veřejně zásobují svět, má jediný cíl - zakrýt skutečný smysl bojového umění...
Návrat nahoru Goto down
Kettu

Kettu


Poèet pøíspìvkù : 168
Join date : 13. 02. 10
Age : 27
Location : jablunkov

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeFri Mar 05, 2010 7:22 pm

Ja trenuji ninjutsu ale mám katanu (ninja-to je moc drahý)
Návrat nahoru Goto down
https://www.facebook.com/altair.laahad.503
kriss




Poèet pøíspìvkù : 23
Join date : 18. 02. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: To je celkem jedno   Ninja a meč - Icon_minitimeMon Mar 08, 2010 11:12 pm

dá se říci - nástroj jako nástroj, ačkoli já jsem p nějaké době nakonec dal přednost zkrácené kataně. Proč: zahnutá čepel opravdu výrazně zrychluje boj z tasení - zakřivení výrazně zvyšuje řeznou plochu - kratší délka je skvělá pro stísněné prostory kterých je v soudobé zástavbě většina - totéž platí pro boj ve skupině kde je pro katanu obvykle málo místa - a jedna perlička navrch: člověk se pobaví při boji s adepty klasického šermu katanou, neboť jsou obvykle naučeni pracovat s poslední třetinou dlouhé čepele a ta v tomto případě jaksi... schází. Člověk by nevěřil jak dokáže taková drobnost soupeře rozhodit :-)
Návrat nahoru Goto down
Pauli3

Pauli3


Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 27. 01. 10
Age : 34
Location : Brno

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeTue Mar 09, 2010 6:01 pm

kriss napsal:
dá se říci - nástroj jako nástroj, ačkoli já jsem p nějaké době nakonec dal přednost zkrácené kataně. Proč: zahnutá čepel opravdu výrazně zrychluje boj z tasení - zakřivení výrazně zvyšuje řeznou plochu - kratší délka je skvělá pro stísněné prostory kterých je v soudobé zástavbě většina - totéž platí pro boj ve skupině kde je pro katanu obvykle málo místa - a jedna perlička navrch: člověk se pobaví při boji s adepty klasického šermu katanou, neboť jsou obvykle naučeni pracovat s poslední třetinou dlouhé čepele a ta v tomto případě jaksi... schází. Člověk by nevěřil jak dokáže taková drobnost soupeře rozhodit :-)

Zkrácená katana... maš na mysli Wakizashi ? nebo shinoby ? ale rozhodně máš pravdu Smile tak sem bojoval s par lidma co se uči normalní šerm a ja proti nim s katanou.. drobatko neveděly, pač jak katana, shinoby nebo wakizashi (i Tanto) jsou rychlejši, ovladatelnější a účinější Smile)
Návrat nahoru Goto down
kriss




Poèet pøíspìvkù : 23
Join date : 18. 02. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Ano, shinobi-katana.   Ninja a meč - Icon_minitimeWed Mar 10, 2010 1:13 pm

Díky nezvykle dlouhé rukojeti má brutální sílu na čepeli a s tím si žádná "jednoručka" nemůže poradit, a hodně špatně to zvládají i klasické katany. Ideu shinobikatany dovedly k dalšímu stupni dokonalosti zbraně zvané nagamaki, oblíbené u žen protože díky nim úspěšně kompenzovaly jak sílu, tak dosah a přitom obratnost byla výrazně vyšší než u naginaty.
Návrat nahoru Goto down
shinobi

shinobi


Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 28. 03. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeMon Mar 29, 2010 5:27 pm

podla mna ako katana ma svoje vyhody ale ako samotna katana oproti tachi je uplne onicom taci ma iny uhol rukoveti preto sa tasi smerom k zemi a nie ako katana k nebesiam prvy stari samurajovia starich skvol uprednostovali tachi a nie katana je dokonala ale je velmi tuha tachi je blesk a samozrejme tazie sa snov uci aj preto sa v nesnej dobe pouziva iba na vystavy praktikal je velmi drahy
Návrat nahoru Goto down
kriss




Poèet pøíspìvkù : 23
Join date : 18. 02. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Dle mého   Ninja a meč - Icon_minitimeTue Mar 30, 2010 9:50 pm

osobního názoru katanu možno tasit mnoha způsoby, vím aspoň o osmi... :-)
Návrat nahoru Goto down
Pauli3

Pauli3


Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 27. 01. 10
Age : 34
Location : Brno

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeTue Mar 30, 2010 10:32 pm

souhlasim s Krissem, katanu se da tasim mnoha zpusoby, prevazne podle situace
Návrat nahoru Goto down
shinobi

shinobi


Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 28. 03. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeWed Mar 31, 2010 3:00 pm

ok suhlasim da sa to z roznych postojov atd ale mas aj rozdiel nosenia katany od tachi tim je rozdiel v taseni
Návrat nahoru Goto down
kriss




Poèet pøíspìvkù : 23
Join date : 18. 02. 10

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Mínil jsem   Ninja a meč - Icon_minitimeSat Apr 10, 2010 9:21 pm

to z klasického umístění meče za pásem na levém boku... ale to je jedno.
Návrat nahoru Goto down
alsomine




Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 21. 07. 11
Age : 20
Location : kundice

Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitimeFri Oct 14, 2011 10:58 am

ja jsem si objednal ninja meč ze stránky www.outfit4events.cz a měl jsem ho druhý den večer ja jsem z Frýdku Místku tak nvm jak to je s rychlostí po ČR
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy What a Face Razz
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Ninja a meč - Empty
PříspěvekPředmět: Re: Ninja a meč -   Ninja a meč - Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Ninja a meč -
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Vaše videa
» Ninjutsu team :)
» Ninja schovka
» Urban Ninja
» Ninja pages

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Aka-Ninjutsu :: Techniky ninjutsu :: Ninja to-
Přejdi na: